Technical details for 90W charger
| Compatible Laptop Brand | Lenovo |
| Condition | Brand New |
| Certifications | RCM, SAA, FCC, CE, RoHs |
| Output Voltage | 20 V |
| Output Current | 4.5 A |
| Output Power | 90 W |
| Tip Size (external & internal diameter) | Yellow rectangular tip |
| Input Voltage | AU Standard AC 100 V – 240 V |
| Input Frequency | AU Standard 50 Hz – 60 Hz |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Warranty | 1 Year From Purchase |
Compatible charger part numbers
Lenovo: 0B46994, 0B46995, 0B46996, 0B46997, 0B46998, 0B46999, 0B47000, 0B47001, 0B47002, 0B47003, 0B47004, 0B47005, 0B47006, 0B47007, 0B47008, 0B47009, 36200235, 36200236, 36200237, 36200252, 36200254, 36200298, 45N0235, 45N0236, 45N0237, 45N0238, 45N0239, 45N0240, 45N0245, 45N0246, 45N0249, 45N0250, 45N0305, 45N0306, 45N0309, 45N0310, 45N0491, 888014201, ADLX90NCC3A, ADLX90NCT3A, ADLX90NDC3A, ADLX90NLC3A, ADLX90NLT3, ADLX90NLT3A, B46994, PA-1900-72, SA10J20137, 00PC758
Compatible laptop models
Lenovo IdeaPad: G550S
Lenovo Thinkpad: E570, S3-S431, S5-S531, T550, TP25
Lenovo Thinkpad Edge: E431, E531
Lenovo ThinkPad X1 Carbon: 3443, 3444, 3444-25, 3444-25U, 3444-28U, 3444-2DU, 3444-2GU, 3444-2HU, 3444-2KU, 3444-4ZU, 3444-52U, 3444-53U, 3444-54U, 3444-55U, 3444-56U, 3444-59U, 3444-5AU, 3444-AWU, 3444-AZU, 3444-B7U, 3444-B8U, 3444-B9U, 3444-BAU, 3444-BBU, 3444-BCU, 3444-BDU, 3444-BEU, 3444-BFU, 3444-CUU, 3444-CWU, 3444-CXU, 3444-CYU, 3444-F7U, 3444-F8U, 3444-F9U, 3444-FAU, 3444-FBU, 3444-FCU, 3444-FDU, 3444-FEU, 3444-FFU, 3444-FGU, 3448, 3448-22U, 3448-23U, 3448-24U, 3448-25U, 3448-2MU, 3448-34U, 3448-35U, 3448-39U, 3448-3AU, 3448-58U, 3448-59U, 3448-5AU, 3448-5BU, 3448-5CU, 3448-5DU, 3448-7FU, 3448-7MU, 3448-7NU, 3448-7PU, 3448-8RU, 3448-8SU, 3448-94U, 3448-95U, 3448-AVU, 3448-AWU, 3448-AXU, 3448-AYU, 3448-AZU, 3448-B2U, 3448-B3U, 3448-B4U, 3448-B6U, 3448-B8U, 3448-BBU
Lenovo Yoga: 730-15IWL



















