Technical details for 65W charger
| Compatible Laptop Brand | HP |
| Condition | Brand New |
| Certifications | RCM, SAA, FCC, CE, RoHs |
| Output Voltage | 18.5 V |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Power | 65 W |
| Tip Size (external & internal diameter) | 7.4*5.0 mm |
| Input Voltage | AU Standard AC 100 V – 240 V |
| Input Frequency | AU Standard 50 Hz – 60 Hz |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Warranty | 1 Year From Purchase |
Compatible charger part numbers
HP: 384019-001, 384019-002, 384019-003, 384023-001, 391174-001, 463552-001, 463958-001, 693710-001, 693711-001, ED494AA#ABA, ED495AA, PA-1121-12HC, PA-1650-02HN, 741346-001, 756413-001, 247843-001, 391172-001, 412786-001, 419107-001, 463552-002, 463552-003, 463552-004, 519329-001, 519329-002, 609948-001, 613152-001, PA-1650-32HY, PA-1650-02HC, PA-1900-08H1, PA-1650-32HT
Compatible laptop models
HP Business Notebook: 2400, 2510P, 4200, 6530S, 6531S, 6535S, 7400, 8200, 8400, 8500, 8510P, 8510W, 8510W MOBILE WORKSTATION, 9400, N1050V, NC4200, NC6120, NC6140, NC6230, NC6320, NX6115, NX6140, NX6310/CT, NX7400, NX9420
HP Elitebook: 2170P, 2530P, 2540P, 2560P, 2570P, 720 G1, 720 G2, 725 G1, 725 G2, 725 G3, 740, 740 G1, 740 G2, 745, 745 G1, 745 G2, 745 G2 (J0X31AW), 745 G3, 750, 750 G1, 750 G2, 755, 755 G1, 755 G2, 755 G2 (J0X38AW), 820 G1, 840, 840 G1, 840 G1 (F1N25EA), 840 G1 (F1N95EA), 840 G1 (F1Q48EA), 840 G1 (F1R86AW), 840 G1 (F1R88AW), 840 G1 (F1R92AW), 840 G1 (G1U82AW), 840 G2, 8440P, 8440W, 845, 845 G1, 845 G2, 850, 850 G1, 850 G2, 855, 855 G1, 855 G2, 9470, 9470M, 9480, 9480M
HP HP: 2000-400 (2000-4xx) Series, 3115M, 3125, 320, 321, 326, 420, 421, 425, 500, 510, 520, 530, 540, 541, 550, 630, 635, 650, 655
HP HP Mini: 2140, 5101, 5102, 5103, NOTE 2133
HP Notebook PC: NC6120, NC6140, NC6230, NC6320, NC6400, NX6110, NX6115, NX6125, NX6310, NX6325, NX7300
HP Pavilion: DV3T-2000 CTO, DV3Z-1000 CTO, G6-2300 (G6-23xx) Series, G7-1000 (G7-10xx) Series
HP Pavilion 15: 15-1100 (15-11xx) Series
HP ProBook: 4210S, 4310S, 4311S
HP TouchSmart IQ: TM2-1000 (TM2-10xx) Series, TM2-2000 (TM2-20xx) Series, TM2-2100 (TM2-21xx) Series, TM2-2200 (TM2-22xx) Series
















