Technical details for 90W charger
| Compatible Laptop Brand | Lenovo |
| Condition | Brand New |
| Certifications | RCM, SAA, FCC, CE, RoHs |
| Output Voltage | 20 V |
| Output Current | 4.5 A |
| Output Power | 90 W |
| Tip Size (external & internal diameter) | 7.9*5.5 mm |
| Input Voltage | AU Standard AC 100 V – 240 V |
| Input Frequency | AU Standard 50 Hz – 60 Hz |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Warranty | 1 Year From Purchase |
Compatible charger part numbers
Lenovo: 36200094, 36200103, 40Y7659, 40Y7660, 40Y7661, 40Y7662, 40Y7663, 40Y7664, 40Y7665, 40Y7666, 40Y7667, 40Y7668, 40Y7669, 40Y7670, 40Y7671, 40Y7672, 40Y7673, 40Y7674, 40Y7696, 40Y7697, 40Y7698, 40Y7699, 40Y7700, 40Y7701, 40Y7702, 40Y7703, 40Y7704, 40Y7705, 40Y7706, 40Y7707, 40Y7708, 40Y7709, 40Y7710, 40Y7711, 45N0193, 45N0194, 45N0199, 45N0209, 92P1104, 92P1105, 92P1106, 92P1107, 92P1109, 92P1110, 92P1111, 92P1113, 92P1114, 92P1153, 92P1154, 92P1155, 92P1156, 92P1157, 92P1158, 92P1159, 92P1160, 92P1161, 92P1211, 92P1212, 92P1253, 92P1254, 92P1255, 93P5026, ADL65NCC3A, FRU 92P1104, FRU 92P1106, FRU 92P1108, FRU 92P1110, FRU 92P1112, FRU 92P1114, FRU 92P1153, FRU 92P1157, PA-1650-161, PA-1900-171
Compatible laptop models
Lenovo 3000: B460, B550, C100, C100 0761 Series, C200, C200 8922 Series, G400, G400 14001, G400 2048, G400 2049, G400 59011, G410, G430, G430 4152, G430 4153, G430A, G430LE, G430M, G450, G450A, G450M, G455, G530, G530 4151, G530 444 Series, G530 444625M, G530 DC T3400, G530A, G530M, G550, G555, N100, N100 0689, N100 0768, N100 0769, N200, N200 0687, N200 0769, N500, N500 4233 Series, V100, V100 0763, V200
Lenovo E Series: E100, E255, E260, E42, E42G, E42L, E430
Lenovo Essential: B590, B590 3761 Series, B590 6274 Series
Lenovo IdeaPad: B490, B495
Lenovo Thinkpad: E40, E420, E425, E50, E520, E525, E530, ENCHANCED T400, L410, L412, L420, L421, L430, L510, L512, L520, L530, R400, R400 14-INCH WIDE, R500, R60 Series, R60E Series, R61 14-INCH WIDE, R61 Series, R61E Series, R61I 14-INCH WIDE, R61I Series, RESERVE EDITION 8748, SL410, SL410 2842, SL410 2874, SL410K, SL410K 2842, SL500, SL510, SL510 2847, SL510 2875, SL530, T400, T400 14 Series, T400 7417, T400-14-INCH WIDE, T400S, T400S 2801, T400S 2808, T400S 2809, T400S 2815, T400S 2823, T400S 2824, T400S 2825, T410, T410I, T410S, T420, T420I, T420S, T420S 4171 Series, T420SI, T430, T430I, T430S, T430SI, T500, T510, T510I, T520, T520I, T530, T530I, T60 Series, T60P Series, T61 14-INCH WIDE, T61 Series, T61P Series, T61T, W500, W510, W510 4318, W510 4319, W510 4387, W510 4389, W510 4391, W510 4875, W510 4876, W520, W530, W530I, W700, W700 2500, W700 2541, W700 2542, W700 2752, W700 2753, W700 2754, W700 2757, W700 2758, W700 2762, W700 2763, W700DS, W700DS 2500, W700DS 2541, W700DS 2542, W700DS 2752, W700DS 2753, W700DS 2754, W700DS 2757, W700DS 2758, W700DS 2762, W700DS 2763, W701, W701 2444, W701 2500, W701 2543, W701 4323, W701 4326, W701DS, W701DS 2444, W701DS 2500, W701DS 2541, W701DS 2542, W701DS 2543, W701DS 4323, W701DS 4326, X100, X100E, X100E 2876, X100E 3506, X100E 3507, X100E 3508, X120E, X140E, X200I, X200S, X201, X201S, X220, X220I, X220S, X220T, X230, X230I, X230T, X300, X300 2748, X300 2749, X300 6476, X300 6477, X300 6478, X301, X301 (13.3-INCH WIDESCREEN), X301 2774, X301 2776, X301 2777, X301 2778, X301 2779, X301 4057, X60 Series, X60 TABLET PC, X60 TABLET PC 6363, X60 TABLET PC 6364, X60 TABLET PC 6365, X60 TABLET PC 6366, X60 TABLET PC 6367, X60 TABLET PC 6368, X60S Series, X61, X61 TABLET PC, X61 TABLET PC 7762, X61 TABLET PC 7764, X61 TABLET PC 7767, X61S, Z60, Z60M Series, Z61, Z61E Series, Z61M Series, Z61P Series, Z61T 9440, Z61T 9441, Z61T 9442, Z61T 9443, Z61T 9448, Z61T Series
Lenovo Thinkpad Edge: 0578 Series, 11 NVY4LFR, 11 NVZ24FR, 11 NVZ3BGE, 13 Series, 13-0196-3EB, 13-0196-3HM, 14 Series, 15, 15 0301, 15 301K7J, B465, B465A, B465C, B465CA Series, B465G, B470 Series, E10, E120 Series, E125, E130, E135, E145, E320, E325, E330, E335, E40, E420, E425, E430, E430C, E435, E440, E450, E455, E50, E520, E525, E530, E530C, E535, E540, E545, E550, E550C, N100, N100 0689, N100 0768, N200, N200 0687, N200 0769, N200 14
Lenovo V Series: V100, V200






















