Technical details for 40W charger
| Compatible Laptop Brand | Acer |
| Condition | Brand New |
| Certifications | RCM, SAA, FCC, CE, RoHs |
| Output Voltage | 19 V |
| Output Current | 2.1 A |
| Output Power | 40 W |
| Tip Size (external & internal diameter) | 3.0*1.1 mm |
| Input Voltage | AU Standard AC 100 V – 240 V |
| Input Frequency | AU Standard 50 Hz – 60 Hz |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Warranty | 1 Year From Purchase |
Compatible charger part numbers
Acer: A045R016L, ADP-45HE B, PA-1450-26, A13-045N2A, ADP-45HE BB, PA-1450-26AC, ADP-45FE F, ADP-45HE D
Compatible laptop models
Acer Travelmate: B117-M, B117-MP
Acer Spin: 5 SP513-52N-8326, 5 SP513-52N-3978, 5 SP515-51N-544J, 3 SP314-51-38XK, 3 SP314-51-565W, 3 SP314-51-34YL























