Technical details for 33W charger
| Compatible Laptop Brand | ASUS |
| Condition | Brand New |
| Certifications | RCM, SAA, FCC, CE, RoHs |
| Output Voltage | 19 V |
| Output Current | 1.75 A |
| Output Power | 33 W |
| Tip Size (external & internal diameter) | 4.0*1.35 mm |
| Input Voltage | AU Standard AC 100 V – 240 V |
| Input Frequency | AU Standard 50 Hz – 60 Hz |
| Short Circuit Protection (SCP) | Yes |
| Over Voltage Protection (OVP) | Yes |
| Over Current Protection (OCP) | Yes |
| Warranty | 1 Year From Purchase |
Compatible charger part numbers
Asus: 0A001-00330100, 0A001-00340200, 121505-11, 90NB04X6-M22340, AD890026, AD890326, AD890526, AD890528, AD890M26, ADP-33AW A, ADP-33BW A, ADP-40MH, ADP-40PH AB, ADP-40TH A, ADP-40THA, EXA1206CH, EXA1206EH, EXA1206UH, PA-1130-01, PA-1330-39, ADP-33AW Z2B, PA-1330-53E1, AD2088020010LF, AD2088M20, AD2131020, ADP 40TH A, ADP 33AW A, ADP 33BW A, ADP 40MH, ADP 40PH AB, ADP 40THA, PA 1130 01, PA 1330 39, ADP 33AW Z2B, PA 1350 53E1
Compatible laptop models
Asus Chromebook Flip: R214MA
Asus E Series: E510, E510KA, E510M
Asus EeeBook: E403S, E403SA Series, F502MA, F502NA, F502SA, L402MA, L402NA, L402SA
Asus R Series: R103B, R103BA, R409MA
Asus Transformer: AIO P1801 Series, AIO P1802
Asus Transformer Book: FLIP T300L, FLIP T300LA, FLIP TP300L, FLIP TP300LA, FLIP TP300LD, FLIP TRIO TX201, FLIP TRIO TX201LA, R204TA, R305FA, T300, T300L, T300LA Series, TP500, TP500L, TP500LA, TP550, TP550L, TP550LA, TP550LD, TX201, TX201L, TX201LA
Asus Vivobook: A407MA, A416JA, A441M, A441MA, A441N, A441NA, A441UA, A451CA, A451M, A451MA, A453M, A453MA, A453S, A453SA, A507M, A507MA, A509DA, A509F, A509FA, A509FL, A509JA, A509L, A509LA, A509M, A509MA, A516MA, A543UA, A543UB, A551M, A551MA, A553MA, A553SA, A705M, A705MA, D450CA, D450MA, D453MA, D453SA, D540MB, D540NA, D540NV, D540YA, D541NA, D541SA, D543MA, E201NA, E203M, E203MA Series, E203MAH Series, E203NA FD125TS, E203NA Series, E203NAH Series, E210, E210KA, E210MA, E402, E403, E403N, E403NA Series, E403S, E403SA, E406, E406M, E406MA, E406S, E406SA, E410, E410K, E410KA, E410M, E410MA, E410MANS, F201, F201E Series, F414MA, F415EA, F415FA, F415JA, F415MA, F507MA, F509DA, F509FA, F509JA, F509M, F509MA, F509UA, F541, F541N, F541NA, F543, F543BA, F543M, F543MA, F543UA, GO E210KA, GO E210MA, GO E410KA, GO E510KA, GO E510MA, J401CA, J401MA, J401NA, L203MA, L203NA Series, L210MA, L403NA Series, L403SA, L406MA, L406SA, L410MA, P453MA, P453SA, P533SA, P553MA, R200E, R201E, R202CA, R202LA, R202MA, R203MA Series, R207NA Series, R416NA, R416SA Series, R429MA, R517MA, R517NA, R517SA, W202N, W202NA, W203, W203M, W203MA, X102B, X102BA Series, X201, X201E Series, X202, X202E Series, X207NA Series, X207NAH Series, X402MA, X402NA, X402SA, X403MA, X403SA, X509M, X509MA
Asus Vivobook Flip: J201SA, J202NA, TP201SA, TP202NA, TP203MA, TP203MAH, TP203NA Series, TP203NAH, TP203NAM, TP203NAS, TP401CA Series, TP401CAE, TP401CAS, TP401MA Series, TP401MAS, TP401N, TP401NA Series, TP401NAS























